Mustafa Ulusoy – Kayıtlar

13. Kayıt

Toprak olur, taş olurum! Yolunda yoldaş olurum!

En çok neyi özlediğimi sorarsanız futbol oynamayı özledim. Gerçi ayda yılda bir kere o da kendi başıma top oynuyorum ama olsun. Gerçi izlemeyi de özledim ama oynamak etkin olmak, topa dokunmak bunlar başka şeyler. Gerçi özlediğim şey halı saha maçları değil; mahalle maçları ama olsun.

İnsan sağlığını tehlikeye atacağımı düşünmesem atacağım kendimi sokaklara. Arabanın bagajında futbol topum ve kramponlarım duruyor, öyle mahzunca korona günlerinin bitmesini bekliyorlar. Şu günler geçer geçmez topumu alıp bütün gücümle abanacağım göğe doğru!

***

İlk kez şiir yazdığımda sekiz yaşımdaydım ve yazdığım ilk şiirden yalnızca iki mısra hatırlıyorum:

“Dakikalar! Siz olmasaydınız anlamazdık zamanın geçtiğini,
Siz olmasaydınız biz ne yapardık.”

Sekiz yaşında iken demek ki fantastik bir insan değilmişim. Aradan neredeyse otuz yıl geçti ve ben ne zaman Montezkü’nün denemelerini okumaya çalışsam bunalıveriyorum. Hayat sekiz yaşında olduğum gibi yavaş akmıyor artık ama ben aklım erdiğinden beri yaşadığım her günümü hatırladığımı iddia ediyorum.

Siz hatırlayabiliyor musunuz peki geçmişinizin her gününü?

***

Dışarıdaki ağaçlar çiçek döktü ve yeşillendi. Biz, doğanın, Tanrı tarafından bizlerin emrine verildiğini düşünen canlılarken doğa bizsiz bir baharın tadını çıkarıyor mudur acaba?

***

Karantina günlerini sağ salim atlatırsak, inşallah, sonrasında bir uçuş sersemliği (jetlak) yaşayacağımız kesin gibi. Bu uçuş sersemliği deneyimini yaşamak bile yaşama umudumuzu sürdürmeye yeter.

***

Günlüklerimde şimdiye kadar üç liste hazırladım, hatta bir daha liste hazırlamayacağım dedim ama birkaç yeni liste daha hazırlamak geçiyor aklımdan. Okuduğum ve beğendiğim yerli-yabancı kitaplar olacak galiba.

12. Kayıt

Dün neler söylerdin, bak, bugün caydın! Böyle mi yapardın sevmiş olsaydın?

“İnsan biriktirdikleridir.” Ali Akar
“İnsan harcadıklarıdır.” Bleda Yaman
“İnsan vazgeçtikleridir.” Kenan Bölükbaş
“İnsan cevaplayamadıklarıdır.” Karo Ekiz

Liste böyle uzar gider. İnsan neye karşılık geliyor tam olarak? Verilen bütün şu cevaplar asla ve kata insanı yansız, nesnel olarak tanımlayamayacağımızı gösteriyor. Peki, insanı tanımlamaya yaklaşamaz mıyız biraz da olsa?

Ben, bir zaman, insanın sorduğu sorular üzerinden tanımlanması gerektiğini düşünmüştüm çünkü sorular kişinin ilgi alanlarını işaretleyen aygıtlar, pekâlâ, olabilirdi. Sonra verilen şu cevaplar üzerinden gitmeye karar verdim. Sorunun özü ve biçimi üzerine birazcık kafa yorunca kendimce değişik bir şey fark ettim. İnsan çelişkileri ve çatışmaları olabilir.
***
Mir Sultan Galiyev üzerinden Türkçü camiada yıllardır süregelen bir tartışma vardır, biliyorsunuz. Bu tartışmalarda Turar Rıskuloğlu’nun adı pek geçmez, daha doğrusu Turar Rıskuloğlu Türkiye’de pek bilinmez. Turar Bey de 1937’de, Stalin tarafından, Türkçülük-Turancılık suçundan tutuklanmış, yargılanmış ve 1938’de şehit edilmiştir.
***
Rıskulov, Çolpan, Çokay, Cumabay, Galiyev, Gaspralı, Dulatoğlu, Tınışbayoğlu… Her birinin ayrı ayrı öyküleri var hemen hepsi bir şekilde faşist Stalin-Rus rejimi elinden gadre uğradılar. Özellikle Alaş-Orda ve Türkistan hükümetleri döneminin emektarları Gaspıralı’nın fikir öncülüğünde iyi yetişmiş bir nesildi.

Bu isimler içinde beni en çok üzen Mağcan Bey’dir; bana yaşama umudunu zorla aşılayan ise Galiyev’dir.
***
Türk dünyasından birkaç tane şarkı yazasım geldi buraya. Bazı şarkıları Kiril alfabesiyle yazmak zorundayım, buradan kopyalayıp yutuba yapıştırırsınız artık.

-Нұрлан Өнербаев/Анашым (Nurlan Önerbayev/Anacığım-Kazakça)
-Manzura va Iroda Dilroz/Mustahzod (Müstezat-Özbekçe)
-Музарт/Ол Kөктем Oралмайды (Muzart/O Bahar Geri Gelmez-Kazakça)
-Unutma Beni (Türkmence)
-Yulia Rutskaya/Apak Sevgi
-Чылтыс Таннагашева/Хан Тенгри (Yıldız Tannagaşeva/Han Tengri-Şorca)
-Shahzoda/O’kinch (Pişmanlık/Özbekçe)
-Саида Мухаметзянова/Су буйлап (Saida Muhametziyanova/Irmak Boyu-Tatarca)
-Gulyar Yaqup/Bugun Ahsham (Uygurca)
-Dilshat-Rahidin Qatarliqlar/Eslime (Uygurca)

3 YORUMLAR

  1. Mustafa kardeşim, 41.kayıtta bahsi geçen “Cinayet Süsü” filmini bir kaç gün önce ben de izledim. Genel olarak beğendim ama eğer eleştiri yazsa idim senin takıldığın yerlerin aynısını dile getirirdim.

    Kayıtların 81’i bulur mu, ne dersin?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sepetiniz boş