Haziran 2016 – Sayı 4

0
157

Yazılar

Çirkin Adam

Mahallenin çocukları sabah dışarı çıkmış kartopu oynuyorlardı. İçlerinden biri sokağın karşısındaki inşaatın bahçesinde yatan bir adam gördü. Yanına gidip; ‘’Amca! İyi misin?” diye seslendi. Kendini neredeyse kundak ettiği sünmüş ince hırkasının içinden, ipek böceğinin kozasından çıkması gibi kafasını uzatarak, tepesinde dikilen çocuğa baktı. Tek gözüyle görebildiği iri, kara gözlü bir oğlan çocuğuydu.

Bilinen En Eski Kur’an Yazmaları Nerede?

Son birkaç yıldır Avrupa’nın saygın kütüphaneleri farklı bir yarış içindeler: Ulusal kütüphaneler, üniversiteler ve müzeler dünyanın bilinen en eski Kur’an yazmalarının kendilerinde olduğunu iddia ediyorlar. Bu konuda ilk haber 2014 Temmuzunda Hollanda Leiden’dan geldi.

Postmodern Birey

Geleneksel hayatın insanı mahalle bakkalından alışveriş ederdi. Modern insan ise marketlerden alışveriş ediyordu. Şimdiyse artık AVM’lerden alışveriş ediyoruz, ki postmodern yaşam tarzının en kestirmeden göstergesi işte budur.

Rüşvet Kapıdan Girince İnsaf Bacadan Çıkar

“Pembe Hayâller Durağı” civarında takılan iktisatçı abilerimizin yaptığı bir açıklamaya göre geçen yıl yurttaşlar rüşvet olarak yüz milyar dolar ödemiş. Bu meblağın yarıdan fazlası gemicik sahibi garibanlara, geri kalanı ise ayakkabı boyacılığı yapan parlamenter çocuklarına ve sanayide gobit satan bürokratların kardeşlerine ödenmiş.

HAKİKAT

“Sessiz değilsin; büyük bir gürültünün içindesin, duymuyorlar” diyordu İlhan Berk. Senin uzaklardaki ışıklı beyazlığının beni kasvetli bir karanlığa hapsettiği şu anda, belki içimde biteviye yayın yapan tamtamların âhenksiz gürültüsünü duyan biri olur umuduyla kelimeler üflüyorum boşluğa.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here