Eylül 2016 – Sayı 7

0
218

Yazılar

Feminizm Notları-II: Farklı Yollar – İkinci Dalga

Birinci dalga feminizmin, oy kullanmada, yönetimde, eğitimde ve mülkiyette eşitliğe yönelik talepleri ve mücadeleleri, dünyada kadınların yasal olarak daha iyi bir konuma kavuşmalarını beraberinde getirdi

Kan Hâfızası

Duyu vâsıtasıyla algılanan bilgi hâfıza ile barınır, zekâ ile şeklini alır ve kıvamına erişir. Millet olabilmiş topluluklar, kendilerine mahsûs bir kan hâfızasına sahiptirler. Biyolojik olarak yirmi, otuz, kırk, elli yaşında olabilir insan, fakat ruhen yaşı kan hâfızası nispetinde hissettirir kendisini; hangi millete mensupsa ve nasıl bir aidiyet güdüyorsa.

Geldi Yine Eylül… Ve Benim Ayaklarımdan Sehpaları Çektiler…

Bak yine geldi Eylül. Boynuma urganlar geçirirler sanki ard arda. Nefesim kesilir gibi olur, ciğerime saplanır bir bir isimler. Sûretler doluşur gözlerime de, gözlerimi âdeta kör eder. Bir ağrı çöker yüreğime, cüssem ezilir; boğazımda düğüm düğüm sızılar birikir. Bilmezler! Sanki ayağımın altından sehpalar çekilir…

Diyar-ı Bilim Kurgu: Kapadokya

Çok seviyorum ben Anadolu’yu… Böyle deli deli seviyorum. Bir gün Anadolu’nun büyülü diyarı Kapadokya’da bir bilim kurgu filmi çekeceğim. Jeolojik devirlerde aktif birer volkan olan Erciyes, Hasan Dağı ve Göllü Dağ'ın hakkını tüfe tüfe vereceğim mutlaka.

Yaşlılık

Bu sabah da gözlerini aynı horultuyla açtı. Başını sağa doğru çevirip baktı uzun uzun. Günden güne eskiyişini düşündü yanındaki kadının. Onu ilk gördüğü andan emekli olana kadar, güneşte altın gibi parlayan sarı uzun saçları, bembeyaz ve pürüzsüz teni ve biçimli vücut hatlarıyla her gece Ferruh’un rüyalarına giren kadındı Vahide.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin