Ana Sayfa Etiketler Hikaye

Etiket: Hikaye

Hasan Erimez – Kayıtlar

1
7. KayıtBundan önceki günlük yazımı İstanbul üzerine yazmıştım. Bıraktığım yerden İstanbul’la devam edeceğim. Malum, fethin 567.yılını kutladık. Böyle mühim günler için “Kutladık” yerine “İdrak...

Janjanlı Jakoben-I

0
Çevresindeki herkes aynı gerçeği tekrarlıyordu: “Boşuna yoruyorsun, yıpratıyorsun kendini.” Annesi, Zeynep, Havva ve diğerleri… Ağzına kadar iktidarsız aydınlığın ağrısıyla doluydu; zihinsel orgazm var ama maalesef ilkah yok. Söz dalaşları, kalem kavgaları: Hepsi haz ile mahdut, Selim ise hamileliklere hasret. “Kalem kılıçtan keskin olsa ne yazar, kısırlık denen kın içinde çürüyüp gittikten sonra.”

Yeni Bulunan Belgeler Işığında Roland’ın Türküsü’ne Tâze Bir Bakış

0
Sanmayın bu bir masaldır. Bu, akılalmaz bir hâldir.İftihâr medârımız, hem yoğumuz hem varımız ve dahi can yarımız Fadik Ana, can verip şân alarak açtığı yeni yurdunda, gâh ağlayıp gülerek, gâh sevip gâh söverek oturur dururmuş. Kocaman çadırına gâh sultanlar, gâh krallar, gâh giyimsiz garibanlar misâfir olurmuş. Peri kızı dev oğlundan, cüce şâhı cin soyundan haber alır, hâl danışır, tanışlar tanışlardan soruşulurmuş. Bu, sanmayın bir masaldır. Hiç akılalmaz bir hâldir.

Bir Polis Gözüyle Merdiven Boşluğu

0
Abdullah Mollaoğlu’nun Merdiven Boşluğu adlı hikâyesi mizahî bir anlatı olmasına karşın esasen toplumsal eleştiri yüklüdür. Apaçık bir tenkit yoktur bu öyküde. Kapalı bir alandaki (merdiven boşluğundaki) durum hikâyesidir. Biz buna kapalı toplumun davranışlarının serimlemesi de diyebiliriz.

Çirkin Adam

0
Mahallenin çocukları sabah dışarı çıkmış kartopu oynuyorlardı. İçlerinden biri sokağın karşısındaki inşaatın bahçesinde yatan bir adam gördü. Yanına gidip; ‘’Amca! İyi misin?” diye seslendi. Kendini neredeyse kundak ettiği sünmüş ince hırkasının içinden, ipek böceğinin kozasından çıkması gibi kafasını uzatarak, tepesinde dikilen çocuğa baktı. Tek gözüyle görebildiği iri, kara gözlü bir oğlan çocuğuydu.

Panoptikon -I

0
Yine çileli bir sınav dönemi, savaş borusu çalınmış, sinir stres dorukta. Bir yanda kopyayı sınavın olmazsa olmazı, doğal bir parçası hâline getirmiş öğrenciler, diğer yanda Selim misâli olağanüstü hâl gözetmenleri. Kopya tek tük rastlanan kişisel bir sorun olmaktan çıkıp kurumsallaştığından, hemen hemen her sınav ömür törpüsü. Ortalık Weimar dönemindeki Almanya kadar karışık.

Hayli Şahsî Bir Okuma Tecrübesine Dair Notlar

0
23:00 Ankara-İstanbul otobüsünde. Tekli koltuktaki yerimi alıp, İstanbul’da üşütmeme mâni olmayan incecik keten montumu çıkarttıktan sonra sırt çantama itinayla yerleştirdim.

SALEP SEVDASI

0
Şu soğukta içimi ısıtacak tek şey sigara olmasa gerek. Kürkü iyi bir kaban, parmağında delik olmayan bir çift eldiven, bir de şöyle havalı bir fötr hoş olurdu elbet, ama şöyle âniden gelen bir mektup, çalan bir kapı, tebessüm eden birkaç tanıdık yüz, ışıl ışıl parlayan, hâlâ ümit var dedirten cinsten bakan göz, komşu kızını sinemaya götürmeye, çıkışta da kâğıt helva almaya yetecek üç beş kuruş ve en mühimi de bana kafayı yedirtmeden çabucak biten bir hikâye de fena olmazdı hani…

BAĞLI KALIN

16,574BeğenenlerBeğen
5,380TakipçilerTakip Et
8,742TakipçilerTakip Et
55AbonelerAbone

POPÜLER

Sepetiniz boş