0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

Yeni Bulunan Belgeler Işığında Roland’ın Türküsü’ne Tâze Bir Bakış

Ve bir varmış bir yokmuş.

Sanmayın bu bir masaldır. Bu, akılalmaz bir hâldir.

İftihâr medârımız, hem yoğumuz hem varımız ve dahi can yarımız Fadik Ana, can verip şân alarak açtığı yeni yurdunda, gâh ağlayıp gülerek, gâh sevip gâh söverek oturur dururmuş. Kocaman çadırına gâh sultanlar, gâh krallar, gâh giyimsiz garibanlar misâfir olurmuş. Peri kızı dev oğlundan, cüce şâhı cin soyundan haber alır, hâl danışır, tanışlar tanışlardan soruşulurmuş. Bu, sanmayın bir masaldır. Hiç akılalmaz bir hâldir.

1650 senesinin cemaziyülevvelinde, Fadik Ana’nın gözünün nûru bir tek oğlu, anasının hasretine dayanamamış; zâten böyle bir kadına, yâni Moğol uğraşı gâzîsine, bir Bacıyân-ı Rûm eskisine yapılanı da kaldıramadığından, pılını pırtını toplayıp anacığının yanına gitmek için yola çıkmış. O eski destân çağlarının deyişiyle, az gidip uz gidip, dere tepeyi de dümdüz gittikten sonra, bâzı kurtların ayak izinden, bâzı da kuşların kanat sesinden anasını duya duya nihâyet kadıncağızın bulunduğu mevkiye varmış. Ana, geride bırakmış da olsa, acısını hasretini hayvanları kucaklaya kucaklaya dindirmeye çalıştığı evlâdını karşısında görünce, sevincinden deliye dönmüş: “a benim kınalı kuzum; yaşlı anan hep kocaldı, suratına hatlar doldu; derdim vardır sormaz mısın, yaralarım sarmaz mısın; a burnumun direği, göz nûrum gönül ağrım, anasının beyreği; neçe oldu gelmedin, ne haldayım bilmedin, ağladım zarı zarı, gözüm yaşın silmedin; a burnumun direği, göz nûrum gönül ağrım, anasının beyreği; başka ana mı buldun, benim canımı verip kendi ciğer sütümden emzirdiğim unutup analık hünerini gittin ona mı buldun?” diye ünlemiş. Oğlanın bu sözler üzerine gözü yaşlı, gönlü bir yalazı dağı taşı yakacak kopkor ataşlı olmuş, söylemiş:

“A anam, garip anam,
Sencileyin beni koyup

Gurbet ele gitmedin mi?
El oğlunu evlât sayıp

Beni dâra atmadın mı?
Bir koyuna bir kuzuya

Sarıldın da yatmadın mı?
Öz iline yüz döndün de

Gâvur yurdu tutmadın mı?
Kara donlu kâfirlere

Dar gününde yetmedin mi?
A anam, garip anam,
De, bunları etmedin mi?”

[vc_cta h2=”Yazının devamı Ayarsız dergisinde” style=”3d” add_button=”right” btn_title=”Abonelik Formu” btn_style=”3d” btn_shape=”square” btn_color=”danger” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fayarsiz.net%2Fabonelik-formu%2F|||”]Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.[/vc_cta]

spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz