0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

Hayli Şahsî Bir Okuma Tecrübesine Dair Notlar

23:00 Ankara-İstanbul otobüsünde. Tekli koltuktaki yerimi alıp, İstanbul’da üşütmeme mâni olmayan incecik keten montumu çıkarttıktan sonra sırt çantama itinayla yerleştirdim. Koltuğuma kurulup, saat 16 sularında Ragıp Abi’den aldığım Ayarsız’ın üçüncü sayısını çantamdan çıkardım. Dergiyi aslında Mete daha önce getirip masama bırakmış, “Abi yeni şiirim!” demişti. Yetişmesi gereken bir arka kapak yazısı aklımdayken şiiri yarım yamalak bile okuyamamış, onu doğruca kendi odasına postalamıştım.

Şimdi otobüsteydim. Arka kapak yazısı yetiştirme derdim yok. Mete’nin şiirini baştan sona büyük bir dikkatle okuyabilirdim artık. Ancak bundan vazgeçtim; başka hangi tanıdık isimlere tesadüf edeceğimi merak ederek sayfaları karıştırmaya başladım. Hâlbuki içindekiler kısmına bakabilirdim değil mi, değil! Derginin içindekiler kısmı yok; ne gam!

Abdullah Mollaoğlu’nun facebook sayfasında Fırat Kargıoğlu’nun yazısından sitayişle bahsettiğini hatırladım ve karıştırma işinden de vazgeçip doğrudan onun yazısının olduğu sayfayı açtım. Kafka, hayvanlar, çoklu kimlikler, tanınma korkusu, kediler –asıl mütehassıs olduğum saha-, kuzular, kedi-kuzular ve metaforlarla dolu fevkalâde bir yazı. Ama fiillerdeki –dır/dir eklerine takıldım; bence fiilleri biraz rahat bırakmak lâzım, bunlar olmadan sanki daha akıcı olabilirdi metin. Ben yine hızla karıştırmaya başladım. Göktürk Ömer Çakır’ın yazısını zaten okumuş kadar olmuştum: Facebook’taki dostlar yazının önünü ardını, sağını solunu, üstünü altını velhasıl her yerini çekip paylaşmışlardı. Yine de gözden kaçırdığım bir şeyler olmasın diye olağanüstü hızlı okuma kabiliyetimi kullanarak yazıyı bir çırpıda tekrar okudum.

Bir yandan gözüm koridorun çaprazında, 14 numaralı koltukta oturan gencin izlediği filme kayıp duruyordu. Nasıl kaymasın? Küçücük ekranı dolduran simsiyah bir at…

[vc_cta h2=”Yazının devamı Ayarsız dergisinde” style=”3d” add_button=”right” btn_title=”Abonelik Formu” btn_style=”3d” btn_shape=”square” btn_color=”danger” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fayarsiz.net%2Fabonelik-formu%2F|||”]Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.[/vc_cta]

spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz