0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

İnsanda Cinsiyet Meselesi-I

Kadın ve erkek eşit midir?

Birinin diğeri üzerinde herhangi bir üstünlüğü var mıdır?

Hem semâvî dinlerin mensuplarınca, hem de dinsel inançların müdahil olup olmamasına bakılmaksızın gündelik hayatın pratikleri içerisinde kadınlar daima erkeğin aşağısında yer alan eksik bir tür şeklinde algılanmışlar ve bu meyanda muamele görmüşlerdir. Modern zamanların insânîyetli nutuklarına mukâbil, kadınlar gerçek hayatta yine horlanmışlardır ve erkek milletinin sahte hürmetleriyle beraber kadın hep ikinci sınıf insan olmaktan kurtarılamamıştır.

Burada şu soruyu da sorabiliriz:

“Kadın milleti erkeğe eşit kılınmalı mıdır?”

Hristiyanlık veya Müslümanlık olsun, Ortaçağ bağnazlığı yahut Yeniçağ riyakârlığı olsun, hiç fark etmiyor, kadının mukaddes olduğunu söyleyenler bile kadının zayıf ve korunmaya muhtaç bir yaratılışta bulunduğu gerekçesiyle erkeği biteviye üstün tutmuşlardır. Hayatlarının merkezinde salt dindarlık bulunanlar kadınların ibadet haklarını dahi kısıtlayarak, onların korunmaları gerektiği önyargısını öne sürüp yine onları kendilerine (erkeğe) tam bağımlı kalmaya zorlamışlardır. “Cennet anaların ayakları altındadır,” mealindeki meşhur hadis-i şerif basmakalıp algıların ötesine hiçbir zaman geçememiştir. Sâdece Katolik Kilisesi’nin Ortaçağ sofuluğu değil, Rönesans Aydınlanmacılığının kadına bakış açısı da aynı minval üzeredir. Kadın, tarih boyunca ezilmiştir; onun gerçek anlamda birey olarak kabul edilmesi şöyle dursun, müsamahakârsız inanç sistemlerinin pek çoğu kadını insandan bile saymamıştır. Kaburga kemiğinden (tabiî ki erkeğin kaburga kemiğinden) iğreti olarak yaratılmış ve tam evrimleşmemiş güdük bir mahlûktur kadın. Algı böyledir, inanç böyledir ve pratik yaşamın dayatmaları böyledir. Yeni zamanlarda erkek milletinin de güya destek verdiği feminizm hareketine karşın kadın yine gölgededir. Kamusal hayatın pek çok alanında da kadın en cazip ve en kârlı sömürü aracıdır. İzdivaç söz konusu olduğunda erkeğe tâlip olunmaz ama kadın istenir. Alışveriş malzemesi gibidir kadın. Erkeğe (erkeğine) evlilik hayatında mutfakta ve yatakta, erkeğin neslini sürdürmesinde ve benzeri hususlarda hizmet etmekle yükümlüdür.

[vc_cta h2=”Yazının devamı Ayarsız dergisinde” style=”3d” add_button=”right” btn_title=”Abonelik Formu” btn_style=”3d” btn_shape=”square” btn_color=”danger” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fayarsiz.net%2Fabonelik-formu%2F|||”]Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.[/vc_cta]

spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz