0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

Yabancı

Kurşunî bir renge boyanmıştı gökyüzü. Kaç gündür devam eden kırkikindi yağmurlarıyla, suya bir nebze olsun hasret giderebilmiş topraklarda vakit kerahate ilerlemekteydi. Çipil çipil yağan yağmurdan oraya buraya gizlenmiş kırlangıçlar, gagalarıyla sımsıkı tuttukları solucanlarla, böceklerle. vızır vızır kıvrak manevralar çizerek dam altlarında yahut ağaç dalları aralarına gizledikleri yuvalarına dönmekteydiler. Yamaçtan vadiye doğru biteviye atlar gibi şehrin ensesinde soluyan poyraz hızını arttırmış, yukarılardan ardıçların, melengiçlerin kokusunu taşımakta, kızılçam ağaçlarının sivri dallarını yalayarak uğultusuyla şehrin tepesine düşmekteydi. Yamacın ötesinde yarı belirgin görülen gökkuşağı çocukların işaret parmağındaydı hep. Yaşlı gözlerde ise acısıyla tatlısıyla uzanıp giden hayatı temsil ediyordu şüphesiz yükselişi ve alçalışıyla… Belki de bu yüzden uzun müddet bakmazlardı onlar, çocuklar gibi ebemkuşağına.

Vadiye sere serpe yayılmış şehrin ilk ışıkları yanmaya başladığı sırada, uzunca boylu bir adam kendisini taşa toprağa berhava etmiş, hızlı hızlı adımlarla yamaçlara tırmanıyordu. Pek kimse farketmedi onu. Velhasıl hiç kimse fark etmedi onu. Fark edilmek gibi de bir gâyesi yoktu anlaşılan. Uzunca boylu, orta yaşlarda, kirli sakallı, nuranî yüzlü, uzun beyaz elbiseli bu yabancı adam sağ koluyla asasına dayanarak, koşarcasına tırmanıyordu yamaçları. Kabristanlığın bulunduğu mevkii geçti ilkin. Kırılmış, dökülmüş, üzeri otlanmış kabirlere baktı derin derin. Altında yatanları mı düşündü, yoksa üzerinde her gün yürüyenleri mi anlaşılamadı. Mevsim yitiği kardelenleri, hercâi menekşeleri tebessümle selâmlayıp devam etti menziline. Yorgunluğuna inat mütebessimdi. Nadiren kısacık bir kelime dökülüyordu bembeyaz dişlerinin ardından temizce; “Lâ masufe İllallah”. Ay, dünyanın etrafında; dünya, güneşin etrafında virdini tamamlıyordu. Güneş de başka güneşleri mihver kabul etmiş virdini topluyordu, kuka bir tespihin taneleri gibi.

 

[vc_cta h2=”Yazının devamı Ayarsız dergisinde” style=”3d” add_button=”right” btn_title=”Abonelik Formu” btn_style=”3d” btn_shape=”square” btn_color=”danger” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fayarsiz.net%2Fabonelik-formu%2F|||”]Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.[/vc_cta]

spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz