0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

Deux Jour Une Nuit Üzerin(d)e(n) Bir Değerlendirme

Düşük ücretler uğruna katlanılan acımasız çalışma koşulları, hayatı biçimlendiren tek varlık hâline gelen paranın zerresi için duyguları hiçe sayma, yalnızca üretim, üretim, daha fazla üretim isteyen düzenin karşısında ezilen hayatlar… Dünyamızı şekillendiren kapitalist sistemin bize reva gördüğü hayata itiraz eden filmlerle artık daha sık karşılaşıyoruz. Dardenne Kardeşler’in son filmi Deux Jours Une Nuit (İki Gün Bir Gece) de bunlardan biri.

Ağır depresyon hastası Sandra (Marion Cotillard), artık iş için yetersiz olacağı kanısına varıldığı söylenerek çalıştığı güneş paneli fabrikası yönetimi tarafından gözden çıkarılır. Patronlar, diğer fabrika çalışanlarına onun işten çıkarılması yönünde oy vermeleri durumunda 1000 Avro ikramiye vereceklerini söylerler. Açık oylamaya gidilir. Oylama gerçekleştirilir ve Robert ile Juliette adlı personel hâricinde herkes ikramiyelerini almayı tercih ederler. Jean Marc isimli personel şefinin baskısı ve yanlış yönlendirmenin ortaya çıkması Sandra’nın arkadaşı Juliette’i harekete geçirir. Juliette oylamanın sahih olmadığını patronları M. Dumont’a izah ederek tekrar bir oylama talebinde bulunup, kabul görür. Tam bu noktada; âdil şartlarda propaganda imkânının olmayışı, bireylere baskı yapılarak özgürlüklerinin ipotek altına alınması ve oylamanın gizli olmaması gibi temel demokratik kaygılardan bahis olunması, filmin politik kaygılara göz kırpmaya başladığı ilk anlar olarak söylenebilir.

Sandra yeniden seçim sanşı elde etmiş olsa da, baştan itibaren bir yılmışlık portresi çizer. Güzel bir kadın olmasına rağmen bakımsız saçları ve gelişigüzel giyimi Sandra’nın boşvermişliğinin bir yansımasıdır. Ailesine karşı yüklendiği sorumluluğun ağırlığı omuzlarını düşürmüş, geride bıraktığı hastalığı tebessümünü esir etmiş bir hâldedir. Çocuklarının psikolojisine karşı hassasiyet taşıması hâricinde yaşamsal bir tezahürü yoktur. Kocası Manu (Fabrizio Rongione) onu, oy verebilecek çalışma arkadaşlarını kendisinin fabrikada kalması yönünde oy vermeleri yönünde ikna etmesi için cesaretlendirir; zira evlerinin borcunu ödemek için Sandra’nın maaşına ihtiyaçları vardır. Sandra 2 gün ve 1 gece içerisinde tüm işçilerle tek tek görüşüp çoğunluğu kendi lehine oy vermeye ikna etmek zorundadır.

[vc_cta h2=”Yazının devamı Ayarsız dergisinde” style=”3d” add_button=”right” btn_title=”Abonelik Formu” btn_style=”3d” btn_shape=”square” btn_color=”danger” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fayarsiz.net%2Fabonelik-formu%2F|||”]Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.[/vc_cta]

spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz