0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

Türkistan’ın Tan Yıldızı

Güzel Türkçemizde çok muhteşem kelimeler var, bunlardan biri de “Çolpan”. Bilenler bilir, bilmeyenlere biz söyleyelim, “tan yıldızı-çoban yıldızı” anlamına geliyor. Ve büyük Türk dünyasının, edebî anlamdaki pek çok tan yıldızından birini, dilim döndüğünce ve haddim olmadan bu yazımda anlatmaya çalışacağım.

Abdülhamid Süleyman Çolpan deyince belki bazılarımız için ilk başta âşina gelmeyecek bu çok önemli ismin, her birimizin gönüllerine nakşolmuş o muhteşem türkü formundaki şarkı, “Güzel Türkistan sana ne oldu?”nun söz yazarı, şairi olduğunu ifade edersek sanırım pek çoğumuzun gözlerinde ışıldayacaktır hemen o çoban yıldızı.

Güzel Türkistan sana ne oldu? 
Seher vaktinde güllerin soldu, 
Çemenler berbat kuşlar hem feryat, 
Hepsi bir mahzun, olmaz mı dil şad? 
Bilmem niçin kuşlar ötmez bahçalarında? 

Birliğimizin sarsılmaz dağı, 
Ümidimizin sönmez çerağı. 
Birleş ey halkım, gelmiştir çağı, 
Bezensin şimdi Türkistan bağı. 
Davran halkım artık yeter cevr-ü cefalar. 

Bayrağını al, kalbin uyansın, 
Kulluk, esaret kâmilen yansın.
Kur yeni devlet düşmanlar ürksün, 
Yüce Türkistan ayağa kalksın. 
Yayıl yeşer öz vatanının gül bağlarında.

Tüm Türk dünyasında, yaklaşık seksen senedir, âdeta bir destan gibi, bir millî marş gibi söylenegelen bu sözlerin müellifi, gerçek anlamda bir koca yürekli isim idi. Abdülhamid Süleyman, bazı kayıtlarda 1893 yılı olarak geçse de ağırlıklı kabul edilen tarih olarak 1897 senesinde, bugünkü Özbekistan devleti sınırları içerisinde yer alan, büyük Türkistan coğrafyasının, Fergana bölgesine bağlı Andican kentinde dünyaya geldi. Çocukluğundan itibaren şiire ve edebiyata olan tutku derecesindeki ilgisi ölene kadar devam etti.

Serkan A. Selay’ın yorumundan eseri dinlemek için:

[vc_cta h2=”Yazının devamı Ayarsız dergisinde” style=”3d” add_button=”right” btn_title=”Abonelik Formu” btn_style=”3d” btn_shape=”square” btn_color=”danger” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fayarsiz.net%2Fabonelik-formu%2F|||”]Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.[/vc_cta]
spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz