0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

Muharrik Mantık

Klasik dönem düşünce dünyasına göre her şey akıyordu (panta rei). Aynı nehirde iki kez yıkanamazdınız bile. Ama kemâl / bütünlük / mükemmellik, durağan olandaydı. Yani huzur ve sükûnda. Hareket sonuçta bir arazdan ibaretti. Cevher / öz sabitken, değişen sâdece hâllerdi.

Modern dönem düşüncesi ise cevher ve araz ayrımını reddeder, durağan olmayı paslanmak ve çürümek olarak görür. Durmak gelişememek, gelişememek geri kalmak, geri kalmak başarısızlık; durmak asılanda düşmek demektir. Hatta doğa, insan ve toplum mükemmele doğru evrimleşir.

Ya düşünce? Düşüncenin hep devindiği, ilerlediği düşünülür. Klasik dönemde düşüncenin art arda bağlanan bir düzen oluşturduğu varsayılırdı. Buna mantık adı verildi. Bugüne göre de düşünce ilerler. Ancak sâdece doğrusal değil, çoğu zaman helezonik ya da düzensizdir. Hatta paralelken bile kesişecek şekilde (Riemann geometrisi) ilerler.

Klasik mantık iki değer ve üç ilke kabul eder.

[vc_cta h2=”Yazının devamı Ayarsız dergisinde” style=”3d” add_button=”right” btn_title=”Abonelik Formu” btn_style=”3d” btn_shape=”square” btn_color=”danger” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fayarsiz.net%2Fabonelik-formu%2F|||”]Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.[/vc_cta]
spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz