0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

Janjanlı Jakoben-II

Kaygıyı kasveti kâğıda döktükten sonra kafayı biraz daha güzelleştirip çıktı evden. Yalnızlığı ikiye bölünmüştü yine: Yazılı ve yazısız olarak. Evvelâ postaneye uğrayıp yazılı olanı Havva’ya yolladı, ardından yazısız olanıyla yola koyuldu; istikâmet üniversite. Sabahki kararının aksine akşamki dersi işlemek, gencecik, körpecik beyinleri zehirlemek istiyordu. Yedi yirmi dört faal temsilcisi Akif’i tekrar arayıp 19.15’teki oturumdan arkadaşlarını haberdar etmesini söyledi. “Ama hocam ben ders yapmayacağınızı sınıfa ileteli bayağı oldu; bu saatten sonra ders var desem de kimsenin geleceğini sanmam.” Zavallı Akif, nasıl da çırpınıyordu. Belli ki hâlâ tanıyamamıştı hocasını. Bu gibi mâkul mazeretler, mantıklı izahlar ders anlatma aşkına tutulan bir Selim’in umursayacağı şeyler değildi. Bir kez aşka geldi mi, ar yok argüman yok, alayı askıya. “Uzatma Akif, haber ver sınıfa, sen de gel mutlaka. Derste görüşürüz.”

Ders… “Her zaman demişimdir: Bu ülkede dermansızlık değil, dertsizlik problemi var. Dertlerinden ders çıkarmayı bilen çok ama derslerinden dert çıkarmayı, dersleriyle devrim yapmayı düşünen yok maalesef; ne hocalarda var böyle bir kaygı ne de öğrencilerde. Kabahatin büyüğü hocalarda tabiî: Bir kere her şeyden önce soğuk, duygusuz, ruhsuzlar. Dersleri derinlikten, değerlendirmeden, yargılamadan yoksun, müfredat manyağı tipler. Anlattıklarıyla aralarında abartılı, dersi iğdiş eden bir mesafe var. Gereğinden fazla, obez bir objektivite. Kendilerini soyutluyorlar sorundan, sorumluluktan. İsyânın, itirazın, inlemenin i’si yok. Oysaki ders veren veryansından vazgeçmemeli, vâveyla ve vicdan vanalarını daima açık tutmalı. Ders dediğin delik deşik etmeli dinleyenlerin zihinlerini: Kafaları karışmalı, huzurları kaçmalı. Soru işaretleriyle sarılmalılar, bir de doğruluklarını test edebilecekleri, elle tutulur gözle görülür yanıtlarla.”

[vc_cta h2=”Yazının devamı Ayarsız dergisinde” style=”3d” add_button=”right” btn_title=”Abonelik Formu” btn_style=”3d” btn_shape=”square” btn_color=”danger” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fayarsiz.net%2Fabonelik-formu%2F|||”]Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.[/vc_cta]

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz