0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

“Hunza” Diye Bir Türk Boyu Yok!

Hunzalar 120 yıl yaşıyorlar. Hiç hastalanmıyorlar ve daha âlâsı kanser nedir bilmiyorlar. Daha da iyisi, Pakistan’ın Baltistan bölgesinde yaşayan bu Hunzalar Türk kökenliymişler. Medyalarımız onlara “Hunza Türkleri” diyor. Hunzalar, Hun Türkleriymiş. Ciddî haber kanalları, ciddî haber siteleri sık sık “Hunza Türkleri” başlıklı haberler yapıyorlar. Türkiye’nin en çok satan gazeteleri, en çok tık alan haber siteleri bu Hunza Türkleri furyasında en ön saftalar.

Sosyal medyada “Hunza Türkleri” ile ilgili çeşit çeşit fantastik yorumlar, acayib’ül garaip bilgiler, evlere şenlik yorumlar var: “Bilim adamları bu Türkleri inceliyor.” “Burada 100 yaşında ölene genç öldü diyorlar.” Bazı haber siteleri 120 yılı beğenmemiş olacaklar ki “İşte tam 165 yıl yaşamalarının sırrı” diyerek Hunza Türklerinin ömürlerine zam yapıyorlar. Hatta bir siteyi 165 yıl da kesmemiş olacak ki mevzunun piyasasından payını kapabilmek için olsa gerek; “Ölümsüz insanların vadisi: Hunza” başlığını atıyor.

Bu konudaki haberlerin ayrıntısını incelediğimizde ülkemiz medya mensuplarının, internet editörlerinin engin hayal gücünün pek çok örneğiyle karşılaşıyoruz: “Bu Türkler, hastalık bilmedikleri gibi kanseri hiç duymamışlar bile. Kadınlar 65 – 70 yaşında doğuruyor. Bilim adamları bu uzun ömür sırını araştırdılar. Bunun sebebi (uzun ve sağlıklı ömrün) denizden 6 bin metre yükseklikte çok yüksek oksijeni olan bir bölgede bulunmaları.”

[vc_cta h2=”Yazının devamı Ayarsız dergisinde” style=”3d” add_button=”right” btn_title=”Abonelik Formu” btn_style=”3d” btn_shape=”square” btn_color=”danger” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fayarsiz.net%2Fabonelik-formu%2F|||”]Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.[/vc_cta]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
spot_img

1 Yorum

  1. Elinize sağlık, ne kadar yalan yanlış bilgiler yazılıyor. Fotoğtaflar Kalash kadınlarına ait, yazı Hunza’lara. Hangi 6 bin metreler onu da anlamış değilim. Evet gerçekten sağlıklılar. Doğum yaşı 65 son. 3 ay önce oradaydım ve onlarla beraber yaşadım. Yaşamlarına ortak oldum. Öyle 100 yaşında ölene genç dediklerini duymadım. Yalnız yaşlıların gayet sağlıklı olduklarını söyleyebilirim. Bunu çok çalışmaya borçlu olduklarını söylediler. Çok çalışmak, doğal beslenmek ve az yemek, huzur ve paylaşmak.
    Teşekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz