“Hunza” Diye Bir Türk Boyu Yok!

0
550

Hunzalar 120 yıl yaşıyorlar. Hiç hastalanmıyorlar ve daha âlâsı kanser nedir bilmiyorlar. Daha da iyisi, Pakistan’ın Baltistan bölgesinde yaşayan bu Hunzalar Türk kökenliymişler. Medyalarımız onlara “Hunza Türkleri” diyor. Hunzalar, Hun Türkleriymiş. Ciddî haber kanalları, ciddî haber siteleri sık sık “Hunza Türkleri” başlıklı haberler yapıyorlar. Türkiye’nin en çok satan gazeteleri, en çok tık alan haber siteleri bu Hunza Türkleri furyasında en ön saftalar.

Sosyal medyada “Hunza Türkleri” ile ilgili çeşit çeşit fantastik yorumlar, acayib’ül garaip bilgiler, evlere şenlik yorumlar var: “Bilim adamları bu Türkleri inceliyor.” “Burada 100 yaşında ölene genç öldü diyorlar.” Bazı haber siteleri 120 yılı beğenmemiş olacaklar ki “İşte tam 165 yıl yaşamalarının sırrı” diyerek Hunza Türklerinin ömürlerine zam yapıyorlar. Hatta bir siteyi 165 yıl da kesmemiş olacak ki mevzunun piyasasından payını kapabilmek için olsa gerek; “Ölümsüz insanların vadisi: Hunza” başlığını atıyor.

Bu konudaki haberlerin ayrıntısını incelediğimizde ülkemiz medya mensuplarının, internet editörlerinin engin hayal gücünün pek çok örneğiyle karşılaşıyoruz: “Bu Türkler, hastalık bilmedikleri gibi kanseri hiç duymamışlar bile. Kadınlar 65 – 70 yaşında doğuruyor. Bilim adamları bu uzun ömür sırını araştırdılar. Bunun sebebi (uzun ve sağlıklı ömrün) denizden 6 bin metre yükseklikte çok yüksek oksijeni olan bir bölgede bulunmaları.”

Yazının devamı Ayarsız dergisinde

Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here