0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

Düşünme ve Bilimkurgunun Çarpan Etkisi

Düşünce yanılmış olabileceğini kabul eden bir “tazelikle” başlar. Yanılmış olabileceğini kabulle; çünkü daha iyi bir argüman duyduğunuzda ya da savunduğunuz görüşün yanlış olduğu ortaya konduğunda, fikrinizi değiştirmek niyetiniz yoksa düşünmeye niyetiniz de yok demektir. Tazelikle; çünkü özellikle deneyimden, alışkanlıktan ya da önceki öğrenilenlerden kaynaklanan koşullanma tüm bilme ve sınıflandırma işlemlerini eski bilgi ve düşüncenin içine sıkıştıracak, kişiyi mekanik bir yinelemeye mahkûm edecektir.

Evren hakkındaki bilgimiz sürekli değişmektedir. Bu sâdece uygulamalı bilim alanında söz konusu olmaz. Fizik ve biyoloji gibi temel doğa bilimlerinde ve sosyoloji ile bağlı alanlarda da daha dün bildiğimizi zannettiğimiz şeylerin yerini bugün başkaları almıştır. Newton’un Kütleçekim Teorisi’ni Einstein’ın Görelilik Teorisi bir kenara itmiş; şimdilerdeyse Sicim Teorisi evreni başka türlü açıklamaya başlamıştır.

Yazının Devamı Ayarsız Dergisinde

Aylık fikir, kültür, sanat ve edebiyat dergisi Hâlet-i ruhiyemiz: Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz