Ağustos 2016 – Sayı 6

0
170

Yazılar

Elif Şafak ile “Kör Göze Metafor Sokmak Şenliği” ve Son Eseri: Havva’nın Üç Kızı

Bir yazarın “süblimleşen öz geçmiş” hâline gelen marka kimliği, binbir emekle verdiği eserin önüne geçiyorsa eğer; bu hangi durumda bir başarı ya da hangi durumda bir hezimet olarak kabul edilir? Elif Şafak; nicedir başka yazarlar ve başka eserler için de tartışılan bu modern mefhumu, Türk edebiyatı çerçevesinde ele almak için muazzam bir örnek teşkil ediyor.

Feminizm Notları – I: Düşünsel Temeller ve Birinci Dalga

Latince’de kadın anlamındaki femina sözcüğünden türetilmiş olan feminizm sözcüğünün kavramsal karşılığı, Cins Bakışı Sözlüğü’nde; “[c]inslerin toplumsal, siyasal ve ekonomik eşitliği inancına dayanan çeşitli teori ve uygulamalar” olarak ifâde edilir.

EDEBİYATTA “O. ÇOCUĞU”

TDK’nın sözlüğünde, argo diye nitelendirilen “o. çocuğu” kelimesinin anlamı olarak “serseri, haylaz, hinoğluhin, hilekâr, kalleş, orostopol” karşılığı verilir. Piç, haramzâde gibi kelimeler de “o. çocuğu”nun müterâdifidir.

“Darbeyle Gönüllerde Yatan Ülkü Silinmez”

15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişimi; bir kâbus gibi başladı fakat Türk milletinin iman dolu göğsüne çarparak akamete uğradı ve iskambilden bir kule gibi çöktü. Bundan sonra bu eşkıyalığın faillerinin yeri tarih mezarlığı olacaktır. Ama Türkiye için o karanlık gece, unutulmamalıdır

UHRUÇ

Kemal Sunal’ın en kötü filmlerinden birinde Celal Yonat, Arabî görünümü ve mutat üzere bıraktığı sakalı ile “Özmüselman”ların din tahayyülünü tatmin etmekle kalmaz, bir selâm da şamanlara çakmak için belinde davul elinde tokmakla Kemal Sunal’ın etrafında dolanır: Yallah cinler yallah, cin çık cin çık cin çık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here