0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

Uzak Diyar Japonya’dan Bir Ressam ve Bir Resim: Ressam Kawanabe Kyosai Fırçasından Urashima Taro’nun Hikâyesi

Bazı eserler garip bir şekilde size seslenir. O çağrıya kulak verenleri hoş bir yolculuk bekler. Japon ressam Kawanabe Kyosai’nin Japon halk hikâyesi Urashima Taro resminde olduğu gibi.

 

Önce Urashima Taro’nun Hikâyesi…

Hikâyeye göre genç balıkçı Urashima Taro bir gün sahilde bir grup çocuğun yavru bir deniz kaplumbağasına eziyet ettiğini görür. Kaplumbağayı çocukların elinden kurtarır ve evine götürüp tedavi eder. Ertesi gün onu denize bırakır ve kayığına binip balık avlamaya gider. Ancak denizin derinliklerinden birinin onun ismini söylediğini işitir. Bu yaşlı bir deniz kaplumbağasıdır. Denizin derinliklerinden, denizler imparatorunun elçisi olarak geldiğini söyler. O gün kurtardığı küçük kaplumbağa imparatorun kızıdır. İmparator bu iyiliğine teşekkür için Taro’yu denizin derinliklerindeki sarayına davet edilmektedir. Suda nefes alması için ona sihirli solungaçlar da getirmiştir. Urashima Taro yaşlı deniz kaplumbağasının sırtına binerek denizin derinliklerindeki saraya doğru gider.

Urashima Taro kimi anlatılarda üç gün, kimi anlatılarda üç ay burada çok güzel şekilde ağırlanır. Ama daha sonra yaşlı annesi için endişelenmeye başlar. Evini özler. Ayrılmak ister. Onun gidişine üzülen prenses ona bir hediye verir. Bu hediye gizemli bir kutudur. Prenses Urashima Taro’ya bu gizemli kutuyu başına ne gelirse gelsin açmamasını söyler.

Yazının Devamı Ayarsız Dergisinde

Aylık fikir, kültür, sanat ve edebiyat dergisi Hâlet-i ruhiyemiz: Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz