0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

Türkiye’nin Öyküsünde Türk Nerede Konumlanır? Türk, Düşün? Düşün Türk!

“Dört nala gelip Uzak Asya’dan” yurt tuttuğumuz bu diyarın öyküsü uzundur. Hem enine uzundur, hem boyuna.. Öyküyü uzatıp duran da Türk’ten başkası değil. Sevdalı Türk, efkârlı Türk, kızgın Türk; alaylı Türk, mektepli Türk, yorgun Türk… Muharip Türk, muzaffer Türk, ölgün Türk…Uzar da uzar. Türk’ü bir çekebilsek aradan öykü möykü dinlemek zorunda kalmayacağız, ancak gelin görün ki öykü sahipleri “yörük inadı” taşıyor.

Yaktığımız mermi kadar yaktığımız türkünün de hesabını tutan olmadı. Herkese her şey yakıştırıldı da, bir şu topraklar için milyon milyon kırılan Türk’e sahiplik yakıştırılamadı. Bu topraklarda Türk’ün varlığından rahatsız olanlar dünden bugüne hiç bitmediler. Türk’ten istemekten, Türk’ü kopartmaktan, Türk’ü tüketmekten bir an olsun vazgeçmediler. Kim bizim kadar ölmüş, kim bizim kadar gömülmüş, kim bizim kadar türkü yakmış ki bu topraklar için de onun lehine fedakârlıkta bulunacağız? Kim bizim kadar sevdalanmış, kim bizim kadar dövüşmüştür ki, onların haklarını teslim etmek adına kendi çabamızı hiçe sayacağız? Bizimle yaşayanları hangi ganimetten paysız bırakmışız ki, şimdi daha fazlasını vermeyi kabul edelim?

Aras’ta yunduk, “daha gün görmemiş taze gelin”ler kaptırdık Fırat’a. Dicle’ye, Sakarya’ya, Kızılırmak’a hayâllerimizi, umutlarımızı kattık. Ne diktiğimiz ağacın gölgesinde serinleyenlere yaranabildik, ne terimizi akıta akıta sürdüğümüz tarlanın mahsulünden yeterince payımız oldu. Hep verdik; bir kez almak isteyince suçlu kılındık. Toprağı sevdiğimizce toprağa karıştık; ancak toprağın koynunda dindi ıstırabımız. Şimdi bedenlerimiz kadar ıstırabımızı da taşıyan topraklarda el muamelesi görmeyi kabul mü edeceğiz? Yoksa:

“Onlardan kaldı bu toprak,

Biz gezip tozmayalım mı?

Yabanlar kıskanır diye,

Destan da yazmayalım mı?” diyen şaire mi kulak vereceğiz?

Düşün Türk! Türk, düşün? Nedir ey Türk senin düşün? Hele durup bir düşün.

[vc_cta h2=”Yazının devamı Ayarsız dergisinde” style=”3d” add_button=”right” btn_title=”Abonelik Formu” btn_style=”3d” btn_shape=”square” btn_color=”danger” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fayarsiz.net%2Fabonelik-formu%2F|||”]Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.[/vc_cta]

spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz