0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

Mülteciler Meselesi: Ne hamaset ne siyaset. Biraz vatan şuuru gerek!

Şu an için mülteciler meselesi denince, akla hâlihazırdaki Suriyeli mülteciler geliyor. Çünkü Türkiye bugün için bu meseleyle Suriyeli mülteciler dolayısıyla yüz yüzedir. Ancak Türkiye böyle bir meseleyle ilk defa olarak muhatap oluyor değildir. Anadolu coğrafyası daha evvelki zamanlarda da mülteciler için bir sığınak vazifesi görmüş ve bu coğrafyanın hâkimi olan Türk milleti de mültecilerle ekmeğini paylaşmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu zamanında, Çarlık Rusya’sı ile giriştiği uzun bir mücadeleyi kaybeden İmam Şamil liderliğindeki Çeçen-Çerkesler 1864 senesinde Rusların zulmünden kaçarak Osmanlı İmparatorluğu’na sığınmışlardı. Vatanlarından 1 milyon civarında bir topluluk olarak çıkan Çeçen-Çerkesler, Osmanlı ülkesine gelene kadar 500 bin kişi kalmıştı. Geri kalanı soğuktan, açlıktan, hastalıktan ve sık sık mâruz kaldıkları baskınlardan dolayı hayatlarını kaybetmişlerdi.

[vc_cta h2=”Yazının devamı Ayarsız dergisinde” style=”3d” add_button=”right” btn_title=”Abonelik Formu” btn_style=”3d” btn_shape=”square” btn_color=”danger” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fayarsiz.net%2Fabonelik-formu%2F|||”]Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.[/vc_cta]
spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz