0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

Havas Namazı Nasıl Olur?


Gelenlerin arasında çocukluk arkadaşım Sami de vardı. Sami, sizlerden iyi olmasın, çok iyi çocuktur. Din onda, iman onda, ibadetlerin âlâsı onda. Bu konuda da tevâzu göstermez, Allah’tan yetkili kılınmış gibi “Ben takvada hepinizden üstünüm” iddiasında ısrarlıdır. İddiası kendinden menkul olarak kalsın, ancak herkes tarafından teslim edilen üstün bir meziyeti vardır; süzme ittir.
Sami’nin olduğu mecliste muhabbetin beli kırılır, kafası yapılır. Öyle de oldu. Lâf lâfı açtı, gün zevâle erdi. Akşam ezanı okunmaya başladı. Ezan sesini duyan tecdid-i iman edip seccade aramaya başladı. Hatırı sayılır da bir cemaat var. İçlerinden biri “İçimizde ehil olan biri imam, diğeri de müezzin olsun, cemaat olarak namazı kılalım” dedi. İtiraz ettim:
– Burası mescit mi be kardeşim? Herkes kendi namazını kendi kılsın.
Takvada üstünlüğü müsellem, süzme it Sami derhal söze girdi:
– Olmaz, cemaat olarak kılacağız!
– Neden?
– Ecir ve sevabı çok olur!
– Ne kadar olur? Bire on mu verir? Haminnen de câmilerde kadın mahfilinde beş vakit namazını edâ etmişti.
Sami, hiç oralı olmadı:
– Namazı da sen kıldıracaksın, hâfızsın.
Haydaa! Hâfızım, doğru. Sesim de iyidir, o da doğru. Tecvidde de üstüme yoktur, ama imamlıkla hiç işim olmaz.
– Sami, senin ne it olduğunu biliyorum, benimle uğraşma. Hem ben sizin gibi avamdan Müslüman değilim. Benim imamlığım havas müminlerin cemaatine göredir. Size uymaz. Kılın namazınızı, Allah kabul etsin. Bana dokunmayın!
Kimse dinlemedi, karga tulumba imamet mevkıine geçirdiler. Son bir îkazda bulundum:
– Ben bildiğiniz sıradan imamlardan değilim. Bana cemaat olmak herkesin harcı değildir. Ses istemem, işime karışılmasından hazzetmem, tevekkül isterim. Namazı vecd hâlinde kılmayanı cemaatten çıkarırım.
Hepsi kabul etti. Niyet edip “Allahuekber” diyerek namaza başladık. Fâtiha’dan sonra birinci rekâtta bir cüz. İkinci rekâtta bir cüz. Farzı, sünnetiyle beş dakikada bitecek namaz saatler sürer. Akşam namazı bitmeden yatsı namazının vakti gelir de geçer.
Birinci selâm verdikten sonra daha ikinci selâma dönmeye fırsat kalmadan sırtıma küfürle birlikte bir yumruk iner:

[vc_cta h2=”Yazının devamı Ayarsız dergisinde” style=”3d” add_button=”right” btn_title=”Abonelik Formu” btn_style=”3d” btn_shape=”square” btn_color=”danger” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fayarsiz.net%2Fabonelik-formu%2F|||”]Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.[/vc_cta]

spot_img

1 Yorum

  1. Selamlar,
    Derginizle bugün tanıştım. Hemen Eylül ve Ekim sayılarını sipariş ettim. İyi de ettim.
    Kerem Murat Bey’in Havasın namazı yazısını okudum. Yarım kaldı ya yazının tamamını maille yollayın yada o yazının olduğu sayıyı… Tercih sizin
    Allah selamet versin.
    Dua ile Vesselam…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz