0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

Ha Xena Ha Gökçe

“Köre attı topalı vurdu” derler, arkeolog Dr. Jeannine Davis Kimball’ın İran kazılarında bazı rölyefler dikkatini çekti. Rölyeflerde yer alan kadın savaşçılar ve daha evvelinden kadın savaşçılarla ilgili bildiği efsâneler sebebiyle, Jeannine, Amazonların izini sürmeye başladı.
Yunan mitolojisinde; savaşçı kadınların Karadeniz’in kuzeyinden geldikleri, göçebe oldukları, karşılaştıkları erkek egemen toplumları düşman belledikleri ve onları nasıl bir hayrete düşürdükleri, özgürlüklerine bağlı, çığlıklar atarak savaştıkları (Ya hüloğ diyorlarsa? O da mı genetik?) ve kız çocuklarını erkeklerle savaşmak için yetiştirdikleri birçok yerde anlatılmaktadır.
Amazon ismi ise bir rivayete göre Yunan dilinde “memesiz” anlamındaki “mazos”dan gelir. Bu yüzden Yunan mitolojisinde onlardan “Memesizler” olarak bahsedilir, daha doğrusu sıhhiyeci Hipokrat böyle der. Fakat hiçbir tarihî rölyefte, heykelde tek göğüslü değillerdi, Terme’ye yapılan yeniyetme heykel hâriç. Güya bu hanımefendiler daha iyi ok atabilmek için tek göğüslerini keser yahut gelişmesine engel olacak şekilde küçük yaşlardan itibaren tahrip ederlermiş. Anlaşılan Hipokrat gördüğü tek kız kurusu Amazon üzerinden tamamını tarif etmeye kalkmış. Filin neresinden tutarsan…
Amazonları en detaylı anlatan, hatta dünyaya varlıklarını nakleden isim şüphesiz Herodot’tur. Hani bizim Tomris Katun’u bize anlatan Herodot… Zaten Tomris Katun’u da Yunanlılardan duymuştuk… Herodot’a göre Tomris, İskitlerin kadın hükümdarıdır ve Pers Kyros ile mücadele eder. Kadın savaşçıların oklarının hâtırası Perslerde, Yunanlardan daha eskidir. O vakit Amazon’un Farsçada kadın savaşçılar anlamındaki “ha-mazan” kelimesinden gelmiş olma ihtimali de daha öne çıkar. Herodot’a göre Amazonlar İskit kadınlarıdır. Amasyalı Strabon da aynı fikirde. Gerçi Kafkas kökenli “a-massein” yâni “yaklaşılmaz kadın” anlamına gelme ihtimali de yok değil. Bir de Kafkasya’da “maza”, “ay” demektir. Amazonlar Ay Tanrısına inanır, bir vakitler bizim de yaptığımız gibi.

[vc_cta h2=”Yazının devamı Ayarsız dergisinde” style=”3d” add_button=”right” btn_title=”Abonelik Formu” btn_style=”3d” btn_shape=”square” btn_color=”danger” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fayarsiz.net%2Fabonelik-formu%2F|||”]Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.[/vc_cta]

spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz