0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

“EDİRNE’den KARS’a” Klişesine Bir Katkı “DÜNYA’dan MARS’a”

Kederli, karanlık ve zor günlerdeyiz… Verdiğimiz şehitlerin acısıyla günlerdir öfkeliyiz. Gencecik fidanlarımız can verirken, bir taraftan da bu saldırılara karşı boyun eğmemeye çalışıyoruz. Bu ahval içinde yazıyı kaleme almak için kendimi toparlamaya gayret ediyorum. Hatta bu okuduklarınız, defalarca yazıp silinmiş cümlelerdir. Konuşmanın ve yazmanın zorlaştığı, fikrin çoraklaştığı, kendi isyânıma hâkim olamadığım bir durumda, tüm biriken haklı tepkilerimizi bir şuura erdirerek cümle kurmak çok zor… O yüzden elimden geldiğince kendimi ve düşüncelerimi berraklaştırmak istiyorum. İnsan olarak içimde tahammülün kalmadığını görüyor, parmaklarımın uyuştuğunu hissediyor, bakışlarıma tekinsizliğin hâkim olduğunu biliyor, sağa sola çatmamak için çaba sarf ediyorum. Yaşamak zor bu ülkede… Ben bu yazıyı, içim buruk şekilde, yirmili yaşlarında can veren mavi bereli gençlere ve çevik kuvvetli gençlere ithaf ediyorum; “yaşasalardı” diyerek değil, bizler göremesek de, “yaşadıklarına inanarak” ve haberdar olduklarını düşünerek, karşıma alıp sohbet eder gibi, tebessümlerini düşünerek kaleme alıyorum… Ruhları şad olsun.

Uzay Yolculuğunda Bir Türk Çocuğu; Halil Kayıkçı… 

Halil kardeşimiz, İTÜ Uzay Mühendisliği son sınıf öğrencisi, 21 yaşında ve seneye Mars yolcusu… Büyük iş! Esnaf bir babanın dört çocuğundan biri o… Aynı zamanda NASA’ya 60 ülkeden 2 milyon başvurunun yapıldığı, “Mars Yolculuğu” için seçilen 23 kişiden biri. Taze baharında, son sınıf okuyan, hayâllerinin peşinden koşan ve hayallerini gerçeğe dönüştürmek için müthiş bir maceraya soyunan güzel bir Türk çocuğu. Pek çok röportajı yayınlanmıştı bu zamana kadar, en son Pazar günü Hürriyet’te Savaş Özbey röportaj yapmış kendisiyle, baya da sıkı bir muhabbeti var. “Korkuyor musun?” sorusuna, “Uzay yolculuğundan korkmuyorum, çünkü yarışmaya İstanbul’dan katılıyorum, geçen haftaki patlamanın olduğu yere sâdece 750-800 metre uzaktaydım! İstanbul’da yaşamak uzay yolculuğundan daha tehlikeli…” diyor. Zorlu bir sürecin ardından Mars Yolculuğu’na dâhil olmuş; “Pek çok duyguyu aynı anda yaşıyorum. Ailemi, arkadaşlarımı ve ülkemi temsil edeceğim için gururluyum” diyor.

Bir de makara yapıyor tabiî… “Okul bitiyor valla, birkaç aya kadar işsiz olacağım. Buradan uzay mühendisi arayanlara selâmlarımı gönderiyorum, ben Uzay Mühendisi Halil Kayıkçı… ”

[vc_cta h2=”Yazının devamı Ayarsız dergisinde” style=”3d” add_button=”right” btn_title=”Abonelik Formu” btn_style=”3d” btn_shape=”square” btn_color=”danger” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fayarsiz.net%2Fabonelik-formu%2F|||”]Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.[/vc_cta]
spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz