0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

Bugün Benim Doğumgünüm

Kıymetli dostlar, Ayarsız Dergi’nin son sayısını alıp da bu yazıyı okuduğunuz günlerde, umarım ağustosun birinde, ben de muhtemelen bir yaşımı daha geride bırakmış olacağım. Muhtemelen diyorum, yazıyı, bir hafta on gün önce yazıp yazı işlerine gönderiyoruz ve yarına çıkmaya da senedimiz yok malûm. Hâl böyle olunca, bu sayıda, hayatıma girmiş olan bazı “doğum günü” şarkılarından dem vurmak istedim. Bu vesile ile de bu ayda doğmuş olan tüm yazar ve okur dostlarımın doğum günlerini kutluyorum.
Bilip dinlediğim, çalıp söylediğim en güzel doğum günü şarkılarının başında; Nazım Hikmet’in sözlerini yazdığı ve Edip Akbayram’ın enfes müzikalitesi ile yüreklerimize nakşettiği bu şarkı gelir. Şiirin orijinal ismi “Münevver’in Doğumgünü”dür ve Nazım, bu harikulâde sözleri, dördüncü eşi Münevver Andaç için kaleme almıştır. Münevver Hanım, Nazım Hikmet’in pek çok unutulmaz şiirinde adı geçen oğlu, Memet’in annesidir. E malûm yaprak dala, al da yeşile yaraşır dostlar. Buyurmaz mısınız?
Yapraklara dallara, yeşillere allara,
Nice nice yıllara gülüm, nice nice yıllara.
Yaprak dala, al yeşile yaraşır,
Gayrı bundan böyle vermem seni ellere.
* * *

[vc_cta h2=”Yazının devamı Ayarsız dergisinde” style=”3d” add_button=”right” btn_title=”Abonelik Formu” btn_style=”3d” btn_shape=”square” btn_color=”danger” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fayarsiz.net%2Fabonelik-formu%2F|||”]Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.[/vc_cta]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz