0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

Bir İdealistin Not Defterinden – 2

Meğer çocukluğumda efsunlu ve bir o kadar da bilgi kumkuması gibi gelen felsefe, tefekkür ve ilim tarihi kitapları, yıllar sonraki yolumun ilk işaretleri imiş. Tarihin garip cilvesine bakın ki, lisede felsefe hocamın bana oku diye verdiği, hayatımda okuduğum ve anlamadığım ilk felsefe kitabı sonradan üzerine yüksek lisans tezi yazacağım Popper’in “Tarihselciliğin Sefâleti” kitabı idi. Ve yine gariptir ki, bu kitap, kendisine büyük hürmet ve hayranlık beslediğim, Erol Güngör Hoca’nın tercüme etmeye başlayıp ömrü vefa etmediği için bitiremediği kitapmış.

Bilgi açlığı hayatım boyunca deniz suyu gibi içtikçe içesim gelen ve soydan da devşirip doğuştan getirdiğim bir istidâttı. Düştüğüm çukurlar ve girdiğim çıkmaz sokaklar ve çoğu zaman insanı kahreden öğrenmekte ilerledikçe düşülen yalnızlık çâresizliği; uzun süre beni yıldıramadı. Hep düştüğüm yerden kalktım ve bakkal bile olsam yine de vazgeçemeyeceğim bir aşk olduğuna inandım: Kitaplar ve fikirler ve peşinden hep aç dolaştığım bilgi, artık hayatımın rengi, şekli ve gâyesi idi. Buna inandım ve iman ettim. Ve artık iman denen meçhûlün ve hayret denen hâlin tahkiki için, hiç değilse ilme’l-yakînini tahkim etmeye çalışmanın, sebeb-i hayatım olduğunu anladım. Benim hayatım kelimelerden, cümlelerden ve fikirlerdendi.

Ne büyük isimlerdi: İbn-i Sina, Farâbî, Gazâlî, Aristo, Platon, İbn-i Haldun, İmam-ı Âzâm, Yunus Emre, Descartes, Muhyiddin Arabî… Hürmetten öte hayranlık ve kutsamak. Tâ ki insanî yönlerini tanıyıncaya kadar. Ve tanımak, gerçek sevmek oymuş; dokunmak, hissetmek, selâmlaşmak… Ve merak, Peygamberim nasıl bir insandı? Her satırında gözyaşı ve her cümlesine ve aleykümselam dercesine selâmlaşmak, kucaklamak ve O’na en büyük insan olarak âşık olmak, Peygamber olarak da inanmak. Neden insanlığa insanlığı örnek gösterilmez, anlatılmaz?

Ve Beşir Fuad…

[vc_cta h2=”Yazının devamı Ayarsız dergisinde” style=”3d” add_button=”right” btn_title=”Abonelik Formu” btn_style=”3d” btn_shape=”square” btn_color=”danger” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fayarsiz.net%2Fabonelik-formu%2F|||”]Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.[/vc_cta]

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz