0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

“Ankara Yazı” İçimizi Isıttı

Ülkücü Hareket’in sembol isimlerinden Mustafa Pehlivanoğlu’nun suçsuz bir şekilde cezaevine konulup dönemin yönetimi tarafından idam edilişini anlatan “Ankara Yazı-Veda Mektubu” adlı sinema filmi, 6 Mayıs’ta vizyona girdi. “Mustafalar ölür, Allah dâvâsı ölmez, milliyetçilik yaşar!” diye biten mektubuyla 1980 öncesinin mücadelesini en veciz şekilde ortaya koyan Pehlivanoğlu’nun hayatından bir kesiti anlatan film; TRT’nin, Türk sinemasının 100. yılı nedeniyle desteklediği 33 sinema filminden biri olarak Adana Büyükşehir Belediyesi’nin sponsorluğunda seyircisiyle buluştu.

“Ankara Yazı-Veda Mektubu” sinema salonlarında boy gösterince, yıllarca kitaplardan okuduğum, büyüklerimden dinlediğim bir adam gibi adamın, Ülkücü Hareket’in 80 sonrası idam edilen şehitlerinden birinin hayatının filme çekilmiş olması, her Ülkücü gibi beni de duygulandırdı, hüzünle karışık bir heyecan sardı içimi. Vizyona girdiği ilk hafta Ankara dışında olduğumdan ikinci hafta filmi izlemek için âdeta koşarak gittim sinema salonuna. 13:45 seansıydı. Biletçi kıza sorduğum ilk soru; “Filmin izlenme durumu ne, film vizyona girdiğinden beri kaç kişi izledi?” oldu. 12 Eylül cuntasının solcu bir gencin idam edilmesine karşı “bire bir, denge olsun” diyerek kurban ettiği, koskoca Hareket’in mazlum ve mağruru Mustafa’sı filme çekilir de salonlar hınca hınç dolmaz mıydı? Film çekilmeden önce bir sürü tartışmayı da beraberinde getirdiği için “Herkes haberdardır bu filmden nasıl olsa” diyordum. Filme kimse sahip çıkmazsa, milyonlarca Ülkücü sahip çıkar, Pehivanoğlu’nun annesini oynama hadsizliğine teşebbüs eden Hülya Avşar’a posta koyarak en önemli görevini ifa edenler, filme sahip çıkar diye düşünüyordum. Referandum öncesinde (22 Temmuz 2010 yılında grup toplantısında), milliyetçi oylar uğruna mektubundan pasaj okunduğunda gözyaşları dökenler, Mustafa Pehlivanoğlu’nun filmini akın akın izlemeye gelirlerdi.

[vc_cta h2=”Yazının devamı Ayarsız dergisinde” style=”3d” add_button=”right” btn_title=”Abonelik Formu” btn_style=”3d” btn_shape=”square” btn_color=”danger” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fayarsiz.net%2Fabonelik-formu%2F|||”]Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.[/vc_cta]

spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz