0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

Uluslara İlişikçi’nin Ders Notları-III

Uluslararası Silâhlı Çatışmalar Hukuku: Çatışmaya taraf devletlerin çatışmalar esnasında uymaları gereken kurallar bütünü. (Burada mühim olan çatışmanın hangi yolla ortaya çıktığı değil kesinlikle. Çatışma başlangıcı legal de olabilir, illegal de. Maksat silâh tacirleri evlerine üç kuruş götürebilsin. Yav insanlar aç aç!)

Uluslararası İnsancıl Hukuk: Sivillerin korunmasına yönelik kurallar bütünü.

İnsan Haklar:                                                                                                                   Armağan: Üstelik bu ülkede insan hakları denilen bir şey var!

Cansu: “Denilen bir şey” doğru bir tanım. Çünkü henüz neye benzediğini bilmiyoruz…  -7 Numara-

Nepolitizm (Kayırmacılık): En büyük başarısı ayakkabısını bağlayabilmek olan adamların, üst düzey devlet yöneticisi olan akrabaları sayesinde takım elbiselerle caka satabilmesine olanak sağlayan rezil durum. Genelde oligarşik ve despotik yönetimlerde görülür.

Açık Deniz: Dünya’nın en huzurlu alanları. Egemenlik kaygısı yok, çatışma yok. Devletler açık denizlerden uluslararası hukukun müsaadesi ölçüsünde faydalanabiliyorlar. Uluslararası kamu olanı kabul edilen açık denizlerde bilimsel araştırmalar yapmak, balık avlamak, yapay adalar inşa etmek ve serbest uçuş hakkı mümkün. Düzeni sağlamak ise, bayrak yasası ve devletlerarası imzaların işi!

[vc_cta h2=”Yazının devamı Ayarsız dergisinde” style=”3d” add_button=”right” btn_title=”Abonelik Formu” btn_style=”3d” btn_shape=”square” btn_color=”danger” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fayarsiz.net%2Fabonelik-formu%2F|||”]Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.[/vc_cta]
spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz