0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

ULUSLARA İLİŞİKÇİ’nin DERS NOTLARI

AB Müktesebatı: Uluslararası ilişkiler öğrencilerinin inatla cümle içinde kullanmak istedikleri (“müktesebat” kelimesini kullanan insanı ciddiye alasımız geliyor çünkü) Avrupa Birliği anlaşmalarında ve yardımcı hukuk kaynaklarında yer alan kurallar bütününü ifade eden terim.

ABD: Amerika Birleşik Devletleri. Kuzey Amerika’nın ortasında, Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusu’nun arasında bulunan, elli eyalet ve bir federal bölgeye sahip olan büyük baş belasıdır.

Abhazya Sorunu: “Ben özgürüm, sadece özgürüm!” sloganını dillendirip, başına Nil Karaibrahimgil şapkası takmak isteyen Abhazya’nın kafasına Ağustos 92’de Gürcistan tarafından odunun vurulması durumu.

Abolisyonizm: Herhangi bir uygulamanın tamamen ortadan kalması anlamına gelen abolisyon kelimesi, yeniden anlam kazanarak köleliğin kaldırılması mânâsını kazanmış, “Abolisyonist Veganlık” ifadesiyle de proteinsiz hayvan avukatlarını üzerimize salmıştır. (Neymiş efendim? Hayvanlar köle değilmiş. Ya hu biz hayvanlar köledir mi dedik? Canımız onlar bizim. YERİZ biz onları.)

Ad Hoc Diplomasi: “Amaca özel, niyete mahsus” anlamına gelen Latince Ad Hoc kelimesinin geçici çözüm üretmek amacıyla diplomasiye mâl edilmesi durumu. İlk olarak eski Yunan kent-devletlerinde görülen Ad Hoc Diplomasi, sürekli elçi olmayan diplomatların belirli bir görevi ifa ettikten sonra ülkelerine dönmelerini ifade eder.

[vc_cta h2=”Yazının devamı Ayarsız dergisinde” style=”3d” add_button=”right” btn_title=”Abonelik Formu” btn_style=”3d” btn_shape=”square” btn_color=”danger” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fayarsiz.net%2Fabonelik-formu%2F|||”]Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.[/vc_cta]
spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz