0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

#SessizSedasız

Haberiniz var mı bilmiyorum, yoğun evlilik ve magazin programları arasında haberiniz olmamıştır diye ben hatırlatmak istedim: Türkiye bu yıl Samsun’da çok büyük bir spor organizasyona ev sahipliği yaptı. Bu yüzyılın en büyük spor olayını yaşadı. Kardeşim Samsun’da yaşamasa ve bu spor olayına seyirci olarak katılmasa, 3 yaşındaki yeğenimin “ En büyük Türkiye” sloganları attığı videoyu paylaşmasa; neredeyse benim bile haberim olmayacaktı.

Hangi organizasyondan mı bahsediyorum? Tabiî ki 97 ülkeden 3 binin üzerinde sporcunun katıldığı, Türkiye’nin 294 sporcuyla yer aldığı İşitme Engellileri Olimpiyatı’ndan.

Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı belki de bu büyüklükte, bu çapta başka bir spor organizasyonu yoktur. Ancak büyük bir üzüntüyle gördük ki böylesine büyük ve önemli bir organizasyon maalesef yeterince ses getirmedi!

Yazılı ve görsel basının çok büyük bir kısmı, futbolcu transferi haberleriyle yatıp kalkarken,  dünya çapındaki bu spor olayını görmezden geldi. Hatta yeni transfer edilen yabancı futbolcuların eşleri, sevgilileri bile sayfalarda “yenge” başlıklarıyla manşetten yer bulurken İşitme Engellileri Olimpiyatları küçük karelere bile giremedi.

Sonra da diyoruz ki, sporda biz niye önemli başarılara imza atamıyoruz? Bizden niye büyük sporcu yetişmiyor? Niye bir Hüseyin Bolt çıkmıyor? Niye bir Michael Phelps yetiştiremiyoruz? Niye bir Messi çıkmıyor? Olimpiyat şampiyonlarımız var diye itiraz edeceksiniz hemen. Naim Süleymanoğlu, Halil Mutlu’yu, Elvan Abeylegesse’yi örnek göstereceksiniz. Ancak biliyorsunuz onların hiç biri Türkiye’de yetişmiş sporcular değil. Hiçbir Türk spor tedrisatından geçmemişler. Allah’tan ki geçmemişler… Onlar da zaten spor hayatına vedâ etti. En son olimpiyatlarda millî takımın tamamı Micheal Phelps’in aldığı madalya kadar bile madalya alamadık. Allah’tan zor şartlarda da olsa gelenekten beslenerek devam eden güreş var da birkaç madalya alıyoruz.

Haydi diyelim ki eskiden tesislerimiz yoktu, altyapı yatırımlarımız zayıftı bu nedenle sporcu yetişmesi kolay değildi. Şimdi öyle mi? Görkemli “arenalar” yapıyoruz, hatta belediyelerin açtığı spor tesisleri var ama hâlâ sporda elle tutulur bir başarımız yok! Hatta ata sporlarımızda bile başka ülkeler bizim önümüze geçti.

[vc_cta h2=”Yazının devamı Ayarsız dergisinde” style=”3d” add_button=”right” btn_title=”Abonelik Formu” btn_style=”3d” btn_shape=”square” btn_color=”danger” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fayarsiz.net%2Fabonelik-formu%2F|||”]Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.[/vc_cta]
spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz