0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

Sarışın Harald Bir Gün Norveç Viyadüklerinde Matematik Çalışır…

Ah “Sarışın Harald…” Ah be “Güzel Saçlı Harald Harfager…”

Norveç’i tek bir bayrak altında toplayan “Teoman sûretli, Mete Han bakışlı” ulu kral… Kalbimizdesin.

Once upon a time in Norway…

Pardon.

Bir zamanlar Norveç’te öyle bir karışıklık, öyle bir sütü bozukluk hâkimmiş ki şahit olanları insanlıktan, saffetten, samimiyetten iğrendirirmiş. Güneyi ayrı çalkantılı, kuzeyi ayrı intizamsız, batısı desen Allah belasını vermiş bir hâldeyken 10 yaşında, ağzı daha süt kokan ama tuttuğunu koparan, saçları fönlü mü fönlü, elleri bakımlı mı bakımlı, gözleri sürmeli mi sürmeli bir yiğit çıkmış ortaya… Sarışın Harald!

Gelir gelmez Uppland’da ayaklananların ayağını kesmiş, baş kaldıranların başını gövdesinden ayırmış, taş üstünde taş koymamış ve isyanı bir çırpıda dindirmiştir. Allah’ım, resmen Cengiz Han!

Harald’ın dişine kan değdi bir kere… Durur mu? Durmaz. Yürümüş batıya. Ama nasıl yürümek? Kese kese, biçe biçe, doğraya doğraya yürümüş. Batıyı da fetheyledikten sonra giriştiği Hafrsfjord (okumadan geçtiğinizi biliyorum.) Çarpışması’ndan zaferle ayrılarak şanına şan katmış sarışınım benim.

Yazının Devamı Ayarsız Dergisinde

Aylık fikir, kültür, sanat ve edebiyat dergisi Hâlet-i ruhiyemiz: Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz