0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

Memurluğa Vedâ – 2

Memurluğa vedamı kaleme aldığım yazı dizisinin ilk bölümünde, memur olma sürecimi başımdan geçen olaylar ile birlikte ele alarak anlatmıştım. Bu yazıda, memurluğun kalan kısmında yaşadıklarımı, hissettiklerimle birlikte cem ederek kaleme alacağım.

Tarihler 2008’i gösteriyordu; memleketim Bafra’da, evime yürüyerek altı dakika mesafede, rahat bir memurluk kariyeri sürüyordum. Ancak hayat felsefem rahatlık ve huzur arayamaya yönelik olmadığı için mücadelem devam ediyordu. Tolstoy Diriliş’te kendini keşfetmek için yola çıkan, çelişik ilişkiler kuran Nehludov üzerinden kendine yol arıyordu. Ben ise hikâyemi güvercin adımlarıyla yazıyordum, “bazen diriliş bazen bitiş, daha çok hayâl ve biraz da tutku, üzerine yazgı yanına duâ, işte mutluluğun formülü!” diyordum.

İnternette gördüğüm bir sınav ilânı beni başladığım yere götürdü, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) denetmen yardımcısı alıyordu. Bu kadroya geçmemin iki avantajı vardı; birincisi kariyer meslekler askerlik tecil hakkı veriyordu. Ben de o tarih itibari ile henüz askere gitmeyi düşünmüyordum. (Uzman yardımcılığı, müfettiş yardımcılığı, denetmen yardımcılığı gibi mesleklere giren erkekler 3 yıllık eğitim ve staj döneminde askerliği tecil ettirebiliyorlar.) İkincisi, bu kadro ile B grubu memurluktan A grubu memurluğa geçerek pozisyonumu muhkem hâle getirecektim. (657 sayılı DMK’ya göre staj, eğitim gibi ön hazırlık döneminin ardından alınan belli pozisyonlar kariyer kadrosu olarak adlandırılır. Bu kadroda çalışanların emeklilik hakları diğer memurlara göre oldukça fazladır. Yine bu kadroda çalışanlar, memurların tâbi olduğu görevde yükselme sınavlarına tâbi olmadan birçok idarî görevi rahatlıkla alabilirler. O nedenle KPSS ile girilen bu kadrolar İ.İ.B.F, S.B.F ve Hukuk Fakültesi mezunları arasında oldukça popülerdir.) Diğer yandan, eski kurumuma dönecek olmam kadroyu benim açımdan cazip hâle getiriyordu. Başvuruların ardından sınava çağrıldım; sınav mülâkat usulüne göre Ankara’da yapılacaktı. O güne kadar 5 mülâkattan elenmiş bir gâziydim, tereddüt yaşamıyor değildim. Ancak kurumun eski personeli olmam ve kadronun vaad ettiği düşük ücret cesaretimi tazeliyordu.

[vc_cta h2=”Yazının devamı Ayarsız dergisinde” style=”3d” add_button=”right” btn_title=”Abonelik Formu” btn_style=”3d” btn_shape=”square” btn_color=”danger” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fayarsiz.net%2Fabonelik-formu%2F|||”]Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.[/vc_cta]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz