0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

Kendi Kendine, Taşrada ( XVII ) – Tanpınar’a Dönük Siyasal Eleştirilerin Eleştirisi

“Hülâsa bir yığın tezadın adamıyım. (…) Bir yığın tezat içinde yaşadım. Dışarından bakanlar daima beni bu yüzden gülünç ve havada gördüler.”

Tanpınar

 

“Artık Günlükler’i ‘yüksek sesle’ okumaya başlamamız lazım!”

Besim F. Dellaloğlu

 

TANPINAR. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın siyasal görüş açısına -ya da başka bir deyişle kendini en çok, en açık seçik biçimiyle günlüklerinde gösteren siyasal (oto)portresine- yönelik basmakalıp eleştiriler üzerine iki küçük (öz)savunmacı not düşmek istiyorum bu parçada. Onu savunurken kendimi de savunuyor, kendi siyasal aklımı da koyuyorum ortaya. Güncellediğim, yeniden değerlendirmeye çalıştığım Tanpınar’da kendimi de arıyor, kendi kargaşamı da çokça bulabiliyorum. Söz konusu eleştirilerle en son Eskişehir’de, 2018’de düzenlenen Uluslararası Ahmet Hamdi Tanpınar Sempozyumu’nda karşı karşıya gelmiş, epeyi oflayıp puflamıştım: Tanpınar’ın siyasal (oto)portresiyle ilgili bildirimi sunduktan sonra, bana sorulan ve ne yazık ki süre yetersizliği nedeniyle yanıtlamama izin verilmeyen ilk soruda. Soru şuydu, anlamca: Tanpınar’ın 27 Mayıs’ı onayladığı gün gibi açıkken, nasıl olur da onun siyasal aklını şimdilerde örnek alabiliriz? Bu gitgide slogana benzeyen sorunun içeriğindeki eleştiriyi ikinci bir sıkça sorulan soruyla pekiştirebilirim: Tanpınar’ın İsmet İnönü’ye -daha net bir söyleyişle İnönü’nün siyasal aklına- duyduğu hayranlık biliniyorken, nasıl olur da ona dönmeyi öneririz? Bu klişe sorularla, bilerek veya bilmeyerek, yerleşik ikilikler, anlaşmazlıklar yineleniyor bana kalırsa: Daha doğrusu, sözünü ettiğim sorulara biraz durup düşünmeksizin verilmesi beklenen klişe yanıtlarla yineleniyor kavgalar, kör dövüşleri. Öyleyse aynı sorulara kurulu -sürüp giden çatışmaları güçlendiren, yeniden üreten- yanıtların yanı sıra farklı, ezber bozan, daha gerçekçi yanıtlar da verilebilir ki bence verilmeli de.

[vc_cta h2=”Yazının devamı Ayarsız dergisinde” style=”3d” add_button=”right” btn_title=”Abonelik Formu” btn_style=”3d” btn_shape=”square” btn_color=”danger” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fayarsiz.net%2Fabonelik-formu%2F|||”]Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.[/vc_cta]
spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz