Ana Sayfa Etiketler Türk

Etiket: Türk

TÜRK TANRISI

0
Tanrılar panteonunu hiçbir zaman sevmemişimdir. Eski Türk inancının hiyerarşisinde idol olan Gök Tanrı’yı tek bırakmamız da her yönden işimize gelmiştir. Doğrusu eski bir sosyal medya paylaşımında da dediği gibi; bir tanesiyle zor anlaşırken birkaç tanesiyle uğraşmak hayli meşakkatli olurdu.

Hint Sinemasında İlâhî Terennümü: Kavvaliler-I

0
Hindistan, Hint Sineması ve bu ikisiyle alâkalı Kavvali konusunun Türk aydınlarının ilgisini çektiği söylenemez. Avrupa merkezli bir tefekkür dünyasından beslenen Türk münevverliği için Hindistan, zaten uzaktaki bir dünyaya karşılık gelmektedir.

Kültür Coğrafyamızda Küçük Adımlar: Tebriz…

0
Kontrol noktasındaki asker incelemeye fazla lüzum görmedi; mührü basıp, pasaportu uzattı: “Hoş gelmişsen gardaş…” Humeyni’nin, Hamaney’in resimleri, sakallı askerler, kafamdaki önyargılar sebebiyle içerisinde bulunduğum bu gergin bekleyiş; Türk olduğunu hiç tahmin etmediğim bu İran askerinin gösterdiği yakınlık dolayısıyla birdenbire son buldu.

Kronolojik Türk Müziği Notları – III

0
Türk mûsıkîsinin kronolojik çetelesini tutarken Osmanlı mûsıkî hayatının baş tâcı olmuş kadın bestekârlarını, musıkîşinaslarını anmadan geçemeyiz. Genel olarak bilinen ve kabul gören kanaatin aksine bu dönemde Osmanlı kadını hem sosyal hayatta, hem de kültür hayatında üretken ve etkilidir.

Şamanlar ve Demonlar

0
Yaşamın en büyük tehlikesi, tümüyle canlılardan ibaret olan insan besini olgusunda yatmaktadır. Bir Yakut şaman (kam)’ının ifâdesiyle: “Öldürüp yeme durumunda kaldığımız tüm yaratıkların, kendimize elbise yapmak için parçalayıp yok ettiğimiz her şeyin canı vardır, öyle canlar ki bedenleriyle birlikte yok olup gitmezler, böylece bedenlerinden yoksun bıraktığımızdan dolayı bizden öç almamaları için yatışmaları gerekir.”

Ramazan’ın Gelişine Dair İçinden Dua Eden Bir Tebessüm…

0
Ramazan hüznüyle ve sevinciyle gelir; iklimiyle, huzuruyla, tefekkürüyle… Açlığı ve susuzluğu ise onun ilmek ilmek nakışıdır, yaldızlarıdır, pırıl pırıldır. Şüphesiz bütün Müslüman toplumlar Ramazan’ın getirdiği güzellikleri aynı huzurla ve ihtimamla karşılar.

Bizim Memleket Nasıl Kurtulur?

0
Merhaba. Jane Doe ben. Herhangi bir kadın. Unknown. Siz ister Ayşe, Fatma, ister, Meryem, Havva deyin. Havvalardan bir Havva’yım. Ne önemi var? [Fakat kanatlarım var onu belirteyim.] Aslında John Doe veya J. Doe olarak yazsam daha makbul olurdu bu manifesto, bu ataerkil platformda (platform: yâni dâr-ı dünya) ve fakat derdim kabul edilmek değil.

Türklerden Âlim Çıkmaz mı? Öyle Bir Çıkar ki!

“Müslümandan âlim çıkmaz” diyen siyasetçi geldi aklıma… Cümlenin kuruluş maksadını iyiniyetle yorumlarsak ilim tarihi konusundaki eksikliğine, iyiniyetten arınıp yorumlarsak o bitmek bilmeyen “İslâmcı kompleks”e...

Türkiye’nin Öyküsünde Türk Nerede Konumlanır? Türk, Düşün? Düşün Türk!

0
“Dört nala gelip Uzak Asya’dan” yurt tuttuğumuz bu diyarın öyküsü uzundur. Hem enine uzundur, hem boyuna.. Öyküyü uzatıp duran da Türk’ten başkası değil. Sevdalı...

BAĞLI KALIN

16,581BeğenenlerBeğen
5,380TakipçilerTakip Et
8,737TakipçilerTakip Et
55AbonelerAbone

POPÜLER

Sepetiniz boş