0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

Cyberpunk Kültüründe Sık Kullanılan Öğeler

Gökdelenler

Gökdelenler “yüksek teknoloji, sefil Hayat” göndermesindeki “ileri teknoloji”nin hacimsel karşılığı anlamına gelirken, aynı zamanda distopik gelecekteki kast sistemini de görsel olarak vurgular. Sistemin, haklarına (ve yaşamsal devamlılığına) önem vermediği “proloterya” gökdelenlerin gölgesindeki dar, tekinsiz, karanlık ve kalabalık sokaklarda yaşarken, sistemin sâdık köleleri gökdelenlerdeki (ya da toplu yaşam alanlarındaki) dairelerle ödüllendirilir. Kast sisteminin en tepesindekiler ise, genellikle bulutların üzerinde (ve günümüzün Penthouse’una benzer ortamlarda) alt ve orta sınıftan tamamen bağımsız şekilde yaşarlar.

Neonlar ve Devasa Hologramlar

Neonlar ve dev / hareketli hologramlar Cyberpunk kültürünün vazgeçilmez bir parçasıdır. Estetik açıdan, özellikle gece sahnelerinde görsel bir zenginlik sağlamalarının yanı sıra, aslen “mâruz kalmaktan kaçınmanın mümkün olmadığı” propagandayı temsil ederler. Nereye dönerseniz dönün, Cyberpunk dünyasında gerek kişiselleştirilmiş, gerekse kamuyu “hizaya getiren” görsel ve işitsel mesajlar renkli neonlar ve devasa hologramlarla, hemen her saniye ve her yerde verilir. Kamusal alanlarda karanlıkta kalmanın tek yolu, tekinsiz kuytularda kendi yaşamını ortaya koymaktır.

[vc_cta h2=”Yazının devamı Ayarsız dergisinde” style=”3d” add_button=”right” btn_title=”Abonelik Formu” btn_style=”3d” btn_shape=”square” btn_color=”danger” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fayarsiz.net%2Fabonelik-formu%2F|||”]Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.[/vc_cta]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz