0,00 TRY

Sepetinizde ürün yok!

Şunu Bilin ki Prensim, Helyuma Dönüşmelisiniz

Robert Ervin Howard tarafından yaratılan, Roy Thomas tarafından hikâyesi genişletilip çizgi roman haline getirilerek Barry Winsor Smith, Boris Vallejo, John Buscema ve Ernie Chan gibi muhteşem sanatçılar tarafından çizilen Barbar Conan; adı üstünde bir barbardır (ne dediği anlaşılamayan, medeni olmayan) ve şehirlileri bir türlü anlayamaz. Ona göre şehirliler güvenilmez, açgözlü, yozlaşmış, hileci, asla hissettiğini açıkça söylemeyen insanlardır ve sırf bu nedenle zayıftırlar.

Conan, kısmen haklı sayılabilir; daha doğrusu bu ithamında mazur görülebilir. Zira şehirde ifadeler dolaylı / dolayımlıdır. Mesela şehirliler; “pencereyi aç” demezler de isteklerini soruya çevirir ve dolaylı hale getirirler: “pencereyi açar mısınız” ya da isteklerine “–ebilirlik” kipi eklerler: “pencereyi açabilir misiniz”, “pencereyi açmanız mümkün mü acaba”; hatta sonuna “lütfen” kelimesini de eklerler ki istek, öyle olmadığı halde, tümüyle muhatabın inisiyatifine bırakılmış gibi görünür ve daha da dolayımlanır. Meşhur fıkradır, bu türden bir nezakete verilen “ne istediğini söylesene, neden yalvarıyorsun?” karşılığı.

[vc_cta h2=”Yazının devamı Ayarsız dergisinde” style=”3d” add_button=”right” btn_title=”Abonelik Formu” btn_style=”3d” btn_shape=”square” btn_color=”danger” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fayarsiz.net%2Fabonelik-formu%2F|||”]Ayarsız dergisini kitapçılardan edinebilir veya Abonelik formunu doldurarak adresinize getirtebilirsiniz.[/vc_cta]
spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz