Ana Sayfa Yazarlar Yazar: Kerem Murat Yılmaz

Kerem Murat Yılmaz

Meclis-i Mebusan’da O. Çocuğu Müzakeresi: Piç Şerefli ve Eşit midir?

Meclis-i Mebusan’ın 5 Nisan 1327 (1909) tarihli içtimaında aile ve medenî hukuka müteallik hararetli tartışmalar yaşanmıştır. Ele alınan konular arasında erkek ve kadının hakları, çok evlilik, nesep meseleleri de vardır.

EDEBİYATTA “O. ÇOCUĞU”

TDK’nın sözlüğünde, argo diye nitelendirilen “o. çocuğu” kelimesinin anlamı olarak “serseri, haylaz, hinoğluhin, hilekâr, kalleş, orostopol” karşılığı verilir. Piç, haramzâde gibi kelimeler de “o. çocuğu”nun müterâdifidir.

“O. Çocuğu” Kelimesinin Arkeolojisi Üzerine Bir Deneme

Yeni Akit gazetesinin 31 Temmuz 2014 tarihli nüshasında Hasan Karakaya tarafından kaleme alınan “Eyy İsrail yönetimi, size ‘O.... çocukları’ diyebilir miyim?” başlıklı yazı, geniş ilmî değerlendirmelerinden dolayı, ufkumu açtı. Daha önce bu konuda hiç düşünmediğimden olacak, derinden etkilendim.

Bir Kitabın Yüz Yıllık Hikâyesi

Mustafa Şekip Tunç ve çağdaş Türk düşüncesinin kurucu nesline ithaf edilmiş bir kitap “Bergson'dan Mustafa Şekip'e Gülme”. Dolayısıyla Henri Bergson ve Mustafa Şekip üzerine merak duyan herkes için, “Giriş”in Henri Bergson’a, Türk düşüncesine ve Mustafa Şekip Tunç'un insan anlayışına ayrılması çok isabetli olmuş.

BAĞLI KALIN

17,064BeğenenlerBeğen
3,188TakipçilerTakip Et
5,902TakipçilerTakip Et
50AbonelerAbone

POPÜLER

YENİ YAZILAR

Sepetiniz boş