Perşembe, Temmuz 18, 2019
Ana Sayfa Yazarlar Yazar:

ARTICLES 2365 YORUMLAR

Câhil Bir Adama Dâir

her an azar azar ölürdü adam ve bu ilk günden bu yana hep böyle olurdu her an azar azar ölürdü aslında yaşadığını zanneden her insan ki zaten Tanrı'nın lügatinde ölmek diye geçerdi yaşamak câhildi adam az buz değil çok câhildi yani nereden gelip...

Öldükten Sonra Konuşan mı, Öleni Duyan mı Aydınlanan Kafa?

“Ay dost, bilir misin en rahat ettiğim yer mezarlıklardır. Okumasını bilene nice kitaplar vardır orada. Dinlemesini bilene nice öğütler vardır orada. O nedenle haftada en az bir kere mezarlıklara giderim. Mezarlıkları canlı olan toplumun medeniyeti diridir.”

Şopenauer’in Malikânesinden Seyrediyorum Main Nehri’ni

Artur Şopenauer’in (Arthur Schopenhauer) mâlikânesinden izliyorum Main Nehri’ni. Ortasından geçtiği şehre ihtişam, kenarında gezen insanlara iç huzuru veren Main Nehri; kim bilir Şopenauer’e neler hissettirmiştir? Pek dışarıya çıkmaktan haz almayan, yalnız kalmayı tercih eden, kalabalıklardan uzak duran, Hegel’den nefret eden, Kant’ın teorisine kafayı takan, pesimist ve neredeyse bir tek Goethe’nin ilgi gösterdiği Şopenhauer; “Tabiattaki İrade Üstüne” isimli çalışmasına yüklediği anlamı acaba Main Nehri’nin vakarlı akışına ortak etmiş midir?

BAĞLI KALIN

17,102BeğenenlerBeğen
4,656TakipçilerTakip Et
7,193TakipçilerTakip Et
50AbonelerAbone

POPÜLER

SON SAYILAR

Temmuz 2018 Sayı:29

Mayıs 2018 Sayı:27

NİSAN 2018 Sayı:26

Sepetiniz boş